Němá barikáda

4. únor 2010 | 23.13 |
› 

Němá barikáda

Autor:Drda, Jan


Originální název: Němá barikáda (1946)

Rok vydání: 1978

Vydavatelství: Československý spisovatel

Počet stran:110


Sbírka povídek (11)- př. Včelař, Vyšší princip, Hlídač dynamitu, Němá barikáda...

Popis:

Povídky jsou reakcí na druhou světovou válku a hlavně německou okupaci. Hlavní postavy jsou obyčejní lidé, kteří však v tváří v tvář zlu fašismu najdou v sobě odvahu a hrdině Němcům čelí. Právě reálnost těchto postav je postavena do kontrastu s bezcharakterními Němci či udavači. Celkové vyznění je vždy morálním vítězstvím pravdy a dobra. Drda zkrátka hledá hrdiny z řad všedních lidiček...

Vlastní komentář:

Čtivá knížečka, která nepřekvapí tím, že mnohé její části byli zfilmovány. Některé postavy mi sice připadaly až přebujele typizované, ale proč ne...hlavně když autor dosáhl svého cíle a podal nám fašisty v tom nejhorším možném podání. Myslím, že stojí za přečtení, nic myšlenkově světoborného však nečekejte .

Ukázka:

"Střílejí! Střílejí do nás!"   Pryč s vojáckými instinkty, jež velí zalehnout! Vzpřímen jako praporečník, proniká Sláva davem, rozráží váhavé, probíhá couvajícími, dere se k místu střelby. Všemi smysly vnímá strašné nebezpečenství tohoto okamžiku. Zná je tam zezdola, ví, co znamená první voják, jenž obrátí k nepříteli záda. Teď je třeba vyrazit, teď je třeba strhnout, ať padne kdo padne. Prorazí až k čelu vzbouřeného davu. Tři kroky před ním už je jenom prázdné dláždění. Čtyřicet kroků dál četa SS. Jdou proti lidem s pistolemi v rukou a projektily třískají do dláždění. S výkřikem hrůzy, chytajíce se za život, padají zraněné ženy. A muži s rukama zoufale prázdnýma se sklánějí nad dlažbou, holými prsty se pokoušejí rvát žulové kostky, ulámanými nehty horečně odhrabují zem v uzounkých škvírách.   "Smrt fašismu!" křičí ještě pořád, sami přijímajíce smrt z fašistických rukou. A Sláva Mach, stoje v prvních řadách těch, kteří mají padnout, stoje bezbranný proti kulkám, vzlyká pocitem nesmírného štěstí. Ne za horami, ne přes půl Evropy, ale tu, v této čáře, kterou rýsují první mrtví, je jeho třetí fronta! Srdcem každého z nich, živými jako mrtvými, prochází její hraniční čára, tudy, ať živými či mrtvými, se fašisté už nikdy nedostanou vpřed.   Našimi srdci neprojdou!

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1.5 (4x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Související články

žádné články nebyly nenalezeny

Komentáře