Nadějné vyhlídky

10. září 2010 | 11.13 |
› 

Nadějné vyhlídky

Autor:Dickens, Charles


Originální název: Great Expectations (1860)

Rok vydání: 1965

Vydavatelství:Mladá fronta

Počet stran: 483


Hlavní postavy:

Pip, Estella, Joe, slečna Havishamová, Biddy, Herbert, Magwitch...

Popis:

Pip je sirotek, který žije u své starší tvrdé sestry a jejího hodného muže kováře Joa. Jednou když se Pip toulá na hřbitově u hrobu svých rodičů, setkává se s uprchlíkem z galejí, který po něm chce jídlo a pilník. Vystrašený Pip mu vše do druhého dna obstará. Strach z odhalení jeho krádeže překryje nabídka práce u slečny Havishamové, staré potrhlé bohaté dámy, která po něm za tučnou odměnu chce, aby si u ní hrál. Právě v jejím domě se Pip seznámí s Estellou, adoptovanou dcerou slečny Havishamové, která je vychovávána jako lamačka mužských srdcí, aby pomstila křivdu slečny Havishamové, již snoubenec nechal u oltáře. Pip se do ní zamiluje, ovšem jeho postavení ho od ní nepřekonatelně dělí. Pak se ovšem objeví peníze od neznámého dárce, který chce, aby Pip odjel do Londýna a tam žil jako pán. Pip se tedy dostává do úplně jiné společnosti a na vysoké noze se učí být pánem. Tajně doufá, že onen dárce je slečna Havishamová, která z něj chce udělat vhodného ženicha pro Estellu. V tomto domnění žije až do doby, než se u něj doma objeví onen uprchlík, Magwitch, z galejí a řekne mu, že z něch pána chtěl udělat on za to, co pro něj jako malý Pip udělal.

Ten je zděšen, jeho sen o Estelle je v troskách. Snaží se z tohoto šíleného zjištění utéct, nakonec se však s přáteli rozhodne Magwitchovi pomoct utéct z Anglie, kde je stále stíhán. Plán se nezdaří, Magwitche dopadnou a odsoudí. Pip odjíždí pracovat do ciziny. Po letech se vrací do rodného města, kde se setkává s Estellou a rozhodnou se spolu zůstat.

Vlastní komentář:

Mé první bližší literární setkání s Dickensem proběhlo velmi příjemně. Knížka je přes dramatický nádech psána humorným tónem a moc hezky se čte. Postavy jsou dobře vykreslené, pouze jejich osudy se na můj vkus až přespříliš protínají, vytvářejí jakýsi skoro uzavřený kruh postav, jejichž životy se ovlivnily navzájem, ale dalšímu vlivu všech okolních lidí v Londýně se prakticky vyhýbají, což je až nápadně nepravděpodobné. Konec, kde se Pip s Estellou rozhodnou zůstat spolu mi připadal přehnaný a kýčovitý a celkově poněkud srazil můj dojem z celé knihy. Dočetla jsem se však, že ho takto Dickens napsal na nátlak jiného romanopisce. Postava Pipa mi nebyla příliš sympatická, spíše místy protivná, nic to ovšem nemění na celkově pozitivním dojmu z knihy.

Ukázka:

"Tak nové pro něho," zašeptala, "tak staré pro mne - tak zvláštní pro něho, tak známé pro mne - tak smutné pro nás oba! Zavolej Estellu!"   Poněvadž ještě stále hleděla na svůj obraz v zrcadle, myslil jsem, že dosud mluví sama k sobě, a mlčel jsem.  "Zavolej Estellu!" opakovala a bleskla po mně očima. "To přece udělat můžeš. Zavolej Estellu. Ode dveří!"   Stát ve tmě v tajemné chodbě neznámého domu, křičet "Estello!" na povýšenou mladou dámu, která se ani neobjevovala, ani neozývala, a cítit přitom, jaká je to strašlivá opovážlivost, takhle hulákat její jméno, bylo skorem stejně zlé jako na komando si hrát. Ale nakonec přece jen odpověděla a jako hvězda se z temna chodby přibližovalo její světlo. Slečna Havishamová jí pokynula, aby přistoupila až k ní, vzala se stolku šperk a zkoušela, jak se vyjímá na jejích krásných mladých ňadrech a na pozadí jejích hezkých hnědých vlasů. "Jednoho dne tvoje, má drahá, a skvěle toho využiješ. Chci vidět, jak hraješ karty s tímhle chlapcem!"   "S tímhle? Vždyť je to obyčejný dělnický kluk"!   Měl jsem dojem, že jsem zaslechl odpověď slečny Havishamové -  jenže mi připadala tak nepravděpodoná: "Co na tom? Srdce mu zlomit můžeš."   "Co dovedeš hrát, chlapečku?" zeptala se mě Estella s vrcholnou pohrdavostí.   "Nic než žebráka, slečno."   "Tak ho ožebrač," řekla slečna Havishamová Estelle. Sedli jsme si tedy ke kartám.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Související články

žádné články nebyly nenalezeny

Komentáře