Jákobův pokoj

28. prosinec 2009 | 20.58 |
› 

Jákobův pokoj

Autor: Woolfová, Virginie


Originální název:Jacob's Room (1922)

Rok vydání:2005

Vydavatelství: Odeon

Počet stran: 176


Hlavní postavy:

Jákob Flanders...

Popis:

Postava mladého studenta intelektuála Jákoba Flanderse je nám autorkou nastiňována jak z jeho současného jednání a myšlení, tak z příběhů z jeho dětství. Jsme svědky jeho společenského i milostného snažení a musíme si klást otázky - co vlastně znamená jedinec pro společnost? Toto a jiná témata nalézáme i v dalších knihách autorky.

Vlastní komentář:

Po předchozí zkušenosti s autorkou jsou možná čekala trošku něco víc, přesto nezůstávám zklamána. Čtenáře potká minimálně mnoho momentů k zadumání. Myšlenkové proudy (řekla bych specialita Woolfové) ovšem každému lahodit nemusí (přestože já k nim nepatřím ).

Ukázka:

Ten velkolepý svět - živý, duševně zdravý, energický svět... Tato slova se vztahují k úseku dřevěného dláždění mezi Hammersmithem a Holbornem v lednu mezi druhou a třetí ráno. To byla půda pod Jákobovýma nohama. Byla zdravá a velkolepá, protože jedna místnost nad bývalými stájemi obsahovala padesát vzrušených, povídavých a přátelských lidí. A pak jít po chodníku (v dohledu nebyl téměř žádný policista ani drožka) je už samo o sobě osvěžující. Dlouhá smyčka Piccadilly posetá světélky se projeví nejlépe, kdyý je liduprázdná. Mladík může být bez obav. Naopak, i když třeba neřekl nic geniálního, má pocit jistoty, že si dokáže stát za svým názorem. Rád poznal Mangina; obdivoval tu mladou ženu na podlaze; všichni se mu líbili; líbily se mu takové večírky. Zkrátka se cítil jako po vyhrané bitvě. V tomhle čase chodili po ulicích jen lidé, kteří vybírají popelnice. Skoro není třeba říkat, jak přítelské pocity v Jákobovi vzbuzovali; jak ho těšilo, když si odemykal vlastní dveře; jak jako by si s sebou do prázdného pokoje přivedl deset, jedenáct lidí, které ještě včera neznal; jak hledal něco na čtení, našel to, ale nakonec usnul, jako když ho do vody hodí.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Související články

Komentáře